Żywienie kota – jak powinien wyglądać skład kociego jedzenia?

Rozważania o kocim jedzeniu najlepiej zacząć od uznania jednego faktu. Koty to zwierzęta wybitnie mięsożerne, stosowanie w ich przypadku diety wegetariańskiej może skończyć się tragicznie. Żywienie kota powinno opierać się głównie na produktach pochodzenia zwierzęcego z wysoką zawartością białka. Co zaś tyczy się sposobu podawania kociej karmy to najlepiej łączyć ze sobą karmę suchą oraz karmę mokrą. Karma dla kota musi być dostosowana do wieku zwierzęcia. Na opakowaniu produktów można znaleźć informację odnośnie tego czy jest to produkt skierowany dla małych czy tych trochę większych kotów. Dobrze jest również zwrócić uwagę na sposób dawkowania kociej karmy. Wybierając poszczególne produkty największą uwagę należy przyłożyć do składu karmy. Absolutnie dobrym pomysłem nie jest karmienie kota resztkami ze stołów. Nasze zwierzątko na skutek takiej diety może nabawić się poważnych problemów zdrowotnych.

Żywienie kot tak by był szczęśliwy

Najlepsza kocia dieta to dieta o dużej zawartości mięsa. Te dobre zaczynają się gdy mięso stanowi ponad 30 % ich zawartości. Kocie karmy najczęściej też zawierają w swoim składzie ziarna zbóż. Eksperci twierdzą jednak, że kocie karmy powinny być ich zupełnie pozbawione. Niestety bardzo trudno tego typu karmę znaleźć na rynku. W porównaniu do mięsa zboża czy kasze są zdecydowanie tańsze. Istnieje więc spora pokusa by właśnie zboża stanowiły większą część karmy kociej. Żywienie kota musi być jednak oparte również o warzywa i owoce. W ten sposób nasz koci przyjaciel otrzymuje niezbędne mu do życia składniki odżywcze. W warzywach i owocach zawarte są witaminy i mikroelementy. Dzięki nim kocia karma jest łatwiej i szybciej trawiona. W składzie kociej karmy warto też szukać tauryny. Jest to związek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki niemu o wiele lepiej pracuje kocie serce.

Żywienie kota

W składzie kociej karmy powinny też wystąpić takie składniki jak olei rybi zawierający spore ilości kwasu omega-3. Mają one niebagatelny wpływ na stan kociej skóry oraz układu odpornościowego. Pamiętajmy też, że najbardziej na uszkodzenia narażone są kocie stawy. Dlatego warto szukać karmy zawierającej glukozaminę i siarczan chonorityny. Wpływają one pozytywnie na stan kocich stawów. Do tego dobrze gdy żywienie kota uzupełnione jest o fosforan sodu. Z kolei dla kotów ze skłonnością do nadwagi najlepsze są karmy z L-karnityną. Sprawia ona, że pokarm nie jest odkładany pod postacią tkanki tłuszczowej. Najlepiej żywienie kota oprzeć więc o produktach pochodzenia zwierzęcego, z bogatą zawartością mięsa i tłuszczu zwierzęcego. Weterynarz w wielu przypadkach nie jest wiec potrzebny. Zdrowie kota tkwi w jego karmie. Odpowiednio odżywiony kot będzie mógł cieszyć się dobrym zdrowiem. Dzięki dobremu żywieniu poprawi się jego wygląd i samopoczucie. Na czym jak na czym ale na kociej karmie nie warto oszczędzać. Szybko odbije się to na kociej kondycji. Szczęśliwy kot to dobrze odżywiony kot, czerpiący energię z wysokiej jakości karmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *