Świerzb u kota – objawy i leczenie

Świerzb u kota najczęściej występuje pod postacią skórną. Może mieć również postać uszną. Chorobę tą wywołuje świerzbowiec a właściwie pasożytnicze pajęczaki. Największe ryzyko zarażenia występuje u tych kotów, które obcują ze zwierzętami wolno żyjącymi. Niemal 80 % bezdomnych kotów zarażonych jest świerzbowcem usznym. Miejscem bytowania tych pasożytów jest naskórek kota. Występowania tego pasożyta najłatwiej rozpoznać na podstawie brunatnej wydzieliny o charakterystycznym nieprzyjemnym zapachu. Jeśli tego typu objawy zauważymy u swojego pupila konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Na podstawie zaobserwowanych objawów powinien on dobrać odpowiedni sposób leczenia. Chorobę tą możemy również rozpoznać na podstawie występowania białych kropek w przewodzie usznym pupila. Objawów tej choroby nie można ignorować bowiem istnieje ryzyko zarażenia przez człowieka. Zresztą leczenie jest konieczne bowiem nasz pupil z całą pewnością będzie się męczył. We znaki daje się bowiem nietypowe zachowanie kotka, częste potrząsanie głową czy drapanie.

Świerzb u kota – jak leczyć?

Drugi rodzaj świerzbu to świerzb skórny. Stopniowo obejmuje coraz większe partie skóry. Objawia się to między innymi łysieniem. Pasożyt atakuje między innymi koci pyszczek oraz łapki. Kot może być osowiały, nie ma chęci do zabawy ani psot. Z wizytą u lekarza nie można więc zwlekać. Weterynarz powinien przepisać odpowiedni środek oraz maść. W innym przypadku pogorszeniu ulegnie całe zdrowie kota. Będzie on narażony nie tylko na świerzbicę ale również na inne infekcje bakteryjne oraz grzybicze. W skrajnych przypadkach może to nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Kot może również na skutek świerzbicy stracić słuch. Lekarz weterynarii świerzb u kota może leczyć za pomocą zastrzyków, za pomocą kropli lub stosować leczenie miejscowe. Na początku należy oczyścić zainfekowane miejsce letnią wodą. Przy tej czynności trzeba wykazać się ostrożnością by nie uszkodzić ucha. Następnie na zdezynfekowane miejsce należy nałożyć maść. Dużą skuteczność przynosi również antybiotyk. O sposobie leczenia powinien decydować jednak fachowiec- lekarz weterynarii.

Świerzb u kota

Wszelkie nietypowe zachowania naszego pupila powinny więc nas niepokoić. Zwłaszcza gdy ruchliwy kot staje się apatyczny, nie ma apetytu bądź nerwowo rusza głową. Największy sukces w leczeniu można odnieść na wczesnym wykryciu występowaniu tego pasożyta. Dzięki temu nie dojdzie do zarażenia większych płatów skóry. Nie podjęcie leczenia sprawi również, że miejsca zainfekowane jeszcze bardziej się podrażnią. Najbardziej cierpieć na tym będzie kot. Obniży się jego komfort życia, z wesołego pupila stanie się smutnym i osowiałym zwierzęciem. Na zdrowiu własnego pupila z całą pewnością nie warto więc oszczędzać. W najgorszym przypadku choroba może przerzucić się na człowieka. Najważniejsza jest profilaktyka. Zwierzę powinno być regularnie myte i zadbane wtedy świerzb u kota nie będzie mu zagrażać. Wtedy żadna infekcja mu nie grozi. Należy też chronić kota przed kontaktami z bezdomnymi zwierzętami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *