Arystokracja wśród kotów- perskie koty

Koty perskie to jedne z najpiękniejszych zwierząt na świecie. Ich długie, geste i miękkie futerko wręcz zachęca do wtulenia. To prawdziwe leniuchy o mało agresywnym charakterze. Ich spokojne nastawienie zjednuje sobie niejednego przeciwnika trzymania kotów w domu. To prawdziwe gwiazdy. Uwielbiają gdy cała uwaga otoczenia skupia się właśnie na nich. Spokojne i ciche zwierzęta uwielbiają wielogodzinne wylegiwanie się. Koty perskie można podzielić na wiele odmian. To co łączy je wszystkie to wspomniana już wcześnie okrywa włosowa. Mają też niezwykle hipnotyzujące spojrzenie. Koty perskie w okresie swojej dojrzałości mogą warzyć nawet 6 kilogramów. Włosy w przypadku niektórych perskich kotów mogą mierzyć nawet kilkanaście centymetrów. Charakteryzują się krępą budową ciała oraz dość sporą, okrągłą głową ze wspomnianymi pięknymi oczami oraz wypukłym czołem.

Koty perskie prawdziwymi przyjaciółmi ludzi

Ze względu na ich piękne owłosienie koty perskie uważa się za zwierzęta zarozumiała i mało przyjazne w stosunku do gatunku ludzkiego. Nic bardziej mylnego. Perskie koty świetnie odnajdują się w ludzkim towarzystwie. Są niezwykle przyjazne, mają już wcześniej wspomniane spokojne usposobienie. Być może to ich charakterystyczny wygląd sprawia, że wydają się dość ponure. Jak dobrze wiemy pierwsze wrażenie może mylić. Koty perskie są wesołe, uwielbiają zabawy u kontakt z ludźmi. Spokojnie mogą one przebywać w tych domach, w których wychowują się małe dzieci. Persiaki będą doskonałym towarzyszem nawet zupełnie małych dzieci. Koty te są dość wymagające jeśli chodzi o kwestie utrzymania. Rzecz jasna najwięcej uwagi należałoby poświęcić perskiemu owłosieniu. Na posiadanie tego gatunku nie powinny na pewno decydować się osoby leniwe. Każdego dnia zaleca się szczotkowanie kota. Dzięki temu koty mają jedwabiście gładką sierść. Jeśli czynność ta będzie zaniedbywana po pewnym czasie na kociej sierści pojawiają się kołtuny. Zaleca się również regularne kąpiele- najlepiej co najmniej dwa razy w miesiącu.

Koty perskie

Warto również poświęcić słów kilka odnośnie pochodzenia kotów perskich. Ich dzisiejszy wygląd różni się zdecydowanie od ich przodków z XIX wieku. Wszystko na skutek selekcji człowieka. Doszło nawet do tego, że niektóre odmiany kota perskiego mają trudności z oddychaniem. Wszystko rzecz jasna przez niekorzystną selekcję zwierząt. Według ekspertów koty perskie wywodzą się z Iranu- stad też ich nazwa. Na terenie Iranu przed wiekami funkcjonowało przecież królestwo Persji. Koty perskienajbardziej popularne były wśród XIX- wiecznej brytyjskiej arystokracji. W drugiej połowie XIX wieku miała też miejsce pierwsza wystawa kotów perskich. Perskie szlachcice zadebiutowały w 1871 roku na światowej wystawie kotów rasowych w Londynie. Wielką propagatorką kotów perskich była królowa Wiktoria, która zauroczona ich urodą rozpoczęła jedną z pierwszych hodowli tych zwierząt. Na skutek krzyżowania z innymi odmianami kotów uzyskano jedwabiście gładkie futerko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *