Czipowanie kotów najlepszą metodą na ich odnalezienie

Chyba każdy słyszał o tym, że koty lubią chadzać własnymi ścieżkami. Czasami jednak ścieżki te są daleko od domu a kot długo nie wraca po swoich wędrówkach. Receptą na to czipowanie kotów. Jak sama nazwa wskazuje czipowanie polega na podskórne wszczepienie czipu. Jest to mikroprocesor zawierający numer identyfikacyjny zwierzęcia. Jeśli nie będzie ono długo wracało z nocnych wędrówek po czipie będzie można go namierzyć. Czip wszczepia się zupełnie bezboleśnie, najczęściej na kociej szyi. Jest on zupełnie bezpieczny, nie wywołuje u zwierzęcia żadnej alergii ani jakichkolwiek innych dolegliwości. Na podstawie unikalnego numeru można namierzyć właściciela kota. Niestety ale większość zagubionych zwierząt nie odnajduje się nigdy. Czip może to zmienić. Jeśli ktoś obcy znajdzie naszego kota na podstawie unikalnego numeru identyfikacyjnego będzie mógł namierzyć nas- właścicieli. W wielu miastach czipowanie odbywa się raz do roku zupełnie za darmo.

Czipowanie kotów – na czym polega

Niestety nie każdy jest w stanie odczytać unikalny numer pin znajdujący się na czipie. W tego typu urządzenia wyposażanie są jedynie lekarze weterynarii, straż miejska, policja czy schroniska dla zwierząt. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod na odnalezienie zagubionych pupili. Dzięki niej zmniejsza się z roku na rok liczba bezdomnych kotów oraz psów. Bezpłatne czipowanie kotów w wielu miejscach polski organizowane jest za darmo w określonych terminach. W Warszawie odbywa się to zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym. Istnieje też całkiem spory wybór gabinetów weterynaryjnych, w których można zaczipować niesfornego pupila. Najpierw trzeba jednak wypełnić specjalny formularz, okazać dowód tożsamości oraz posiadać książeczkę zdrowia psa. Najlepiej gdy gabinet, w którym chcemy zaczipować naszego pupila współpracuje z Ogólnopolską Bazą Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji.

Czipowanie kotów

Biorąc pod uwagę wszystkie informacje zamieszczone powyżej chcielibyśmy zachęcić wszystkich tych, którzy znajdą bezdomne lub wałęsające się zwierzę do sprawdzenia numeru identyfikacyjnego. Najlepiej w tym celu udać się na policję lub do urzędu miasta. Rzecz jasna samo wszczepienie czipu na niewiele się zda, jeśli jego dane nie zostaną umieszczone w bazie danych. W Polsce tego typu baz danych jest co najmniej kilka. Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa swojemu pupilowi najlepiej jest jego unikalny numer identyfikacyjny zamieścić w kilku pośród nich. W wielu miastach polskich na przykład we Wrocławiu psa lub kota można zaczipować praktycznie przez cały rok. Można również zdecydować się na czipowanie kotów z nadajnikiem GPS. Jest to jednak rozwiązanie o wiele droższe i nie każdy urząd miasta decyduje się na refundację tego zabiegu. Za jego pomocą można jednak namierzyć kota. Wystarczy wykorzystać urządzenie GPS. Dla dodatkowego bezpieczeństwa można tez kupić specjalną obroże i na niej umieścić dane adresowe. Ktoś, kto odnajdzie kota dzięki temu odnajdzie również właściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *